Откриј го совршеното кафе

Ground coffeeRight leaf illustrationSecond bean illustrationThird bean illustrationFourth bean illustrationFifth bean illustrationSixth bean illustrationFirst bean illustrationСвежо мелено кафе
Свежо мелено кафе
Ground coffeeRight leaf illustrationSecond bean illustrationThird bean illustrationFourth bean illustrationFifth bean illustrationSixth bean illustrationFirst bean illustrationBlack ’n’ Easy
Black ’n’ Easy
Ground coffeeRight leaf illustrationSecond bean illustrationThird bean illustrationFourth bean illustrationFifth bean illustrationSixth bean illustrationFirst bean illustrationInsta Grand
Insta Grand

#ајденакафе

#забава #рецепт #Квиз #и мирис и вкусПогледни сè
Колку добро нѐ познаваш?
Квиз

Колку добро нѐ познаваш?

Запознај го Кафе Grand

Леб без глутен

Состојки
  • ореви - 90 гр
  • сурови семки од сончоглед - 90 гр
  • ленено семе - 90 гр
  • семе од сусам - 50 гр
  • сурово семе од тиква - 50 гр
  • кафа - 1 чајна лажичка
  • јајца - 4
  • топла вода - 100 мл
  • сода бикарбона - ½ чајна лажичка
  • ½ чајна лажичка хималајска сол - ½ чајна лажичка

Доколку не си љубител на слатки појадоци, направи здрав леб! Лебот збогати го со кафе, семки и јаткасти плодови, кои ќе ти обезбедат доволно здрави масти и ќе те разбудат за да го започнеш денот. Семињата како што се суровите семки од тиква, сончогледот и сусамот се богати со здрави протеини, масти, влакна и витамини.

За да го направиш овој леб потребен ти е само блендер.

Сите семки и оревите сомели ги во блендер (блендај ги состојките додека не добиеш брашно). Во поголем сад прво измешај ги мокрите состојки, па постепено додавај ги сувите состојки од блендерот. Мешај полека со шпатула додека не се добие еднолична смеса. Калапот за леб премачкај го со путер и тури ја смесата. Со лажица рамномерно распореди ја смесата и печи го лебот на 180 степени околу 40 минути. Мирисот на лебот ќе ти го отвори апетитот уште додека се пече!

Кафето е многу повеќе од магичен пијалак, тоа e исто така и сојузник на вкусните оброци со голем број на користи!